//
Следи нѐ
To Top

ХИТ НА ИНСТАГРАМ: Како да направите „сирена тост“?

Креативните луѓе на социјални мрежи постојано поставуваат нови јадења и рецепти… Така, најголем хит појадок моментно е т.н. „тост сирена”.

Станува збор за препечено лепче со намаз во морски бои. Има и „тост еднорог”, на којшто се претопуваат боите на виножитото.

реклама

– Со додавање на сок од цвекло, се добиваат најубави нијанси на виолетова. Мојата цел е здравата храна да ја претворам во забавна храна, така што додавам по малку боја, изјави за „Вог” Аделина Вог, која стои зад профилот „vibrantandpure“ и којашто е една од творците на овој необичен и доста популарен тренд.

Ако и Вие сакате забавен оброк, земете топено сирење и препуштете и се на фантазијата и на својот префинет вкус.

За зелена боја пак, додаваме спирулина во прав, за розово-виолетова нијанса, користиме сок од боровница. Треба само малку да се помешаат и да ги размачкаме на печеното лепче, да додадеме украси што се јадат, овошје, зеленчук – онака, само за уште поубаво да изгледа сето тоа.

ПОВЕЌЕ ОД КАТЕГОРИЈАТА: Магазин

 • Првиот пешачки 3-Д мост (видео)

  Во Шангај е пуштен во употреба најдолгиот бетонски пешачки мост на светот кој е изграден со технологија за 3-Д печатење. Автор...

  Информативна Редакцијаоктомври 17, 2017
 • Германeц се возел меѓу два вагона од воз со 200 километри на час

  Германeц кој патувал кон Хамбург со воз излегол да испуши цигара, па останал заглавен меѓу два вагона, во движење со брзина...

  Информативна Редакцијаоктомври 17, 2017
 • Кобила е „Австралијка на годината“

  Еден австралиски дневен весник номинираше кобила, како единствена кандидатка за избор на „личност“ која изминатава година покажа напорна работа, борбеност и...

  Информативна Редакцијаоктомври 17, 2017
реклама
error: Содржината е заштитена со авторски права.
%d bloggers like this: