//
Следи нѐ
To Top

Триесетдневен притвор за четворица од напаѓачите на Зијадин Села

На предлог на надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје, судија на претходна постапка им определи мерка 30-дневен притвор на четворицата напаѓачи на пратеникот Зијадин Села.

Четворицата се наоѓаат под истрага за сторено кривично дело убиство во обид, што како соизвршители го сториле на 27 април во македонското Собрание, согласно член 123, а во врска со член 19 и во врска со член 22 од Кривичниот законик.

реклама

За петтото лице, за кое обвинителството, исто така, предложи определување мерка притвор, поради влошена здравствена состојба судот дополнително ќе одлучи.

ПОВЕЌЕ ОД КАТЕГОРИЈАТА: Вести

реклама
error: Содржината е заштитена со авторски права.
%d bloggers like this: