//
Следи нѐ
To Top

Ленсојс Маринјенсис – прекрасен природен парк со песочни дини и сини лагуни

Иако на прв поглед можеби наликува на место од бајките направено со човечка рака, сепак, Ленсојс Маринјенсис е прекрасен природен пејсаж.

Тоа е национален парк на североисток на Бразил со песочни дини и кристално сини лагуни.

реклама

Тие се длабоки околу три метри и во одреден период од годината се загреваат и до 30 степени Целзиусови.

Иако потсетува на пустина, во Ленсојс, сепак, паѓа дожд, што притоа ги полни лагуните со вода. Во некои дури влегуваат и риби од двете реки што минуваат низ националниот парк, а птиците и желките ја населуваат нивната околина.

На гостите им се препорачува паркот да го разгледуваат со помош на водичи, бидејќи во него лесно можат да се загубат.

ПОВЕЌЕ ОД КАТЕГОРИЈАТА: Занимливости

 • Првиот пешачки 3-Д мост (видео)

  Во Шангај е пуштен во употреба најдолгиот бетонски пешачки мост на светот кој е изграден со технологија за 3-Д печатење. Автор...

  Информативна Редакцијаоктомври 19, 2017
 • Германeц се возел меѓу два вагона од воз со 200 километри на час

  Германeц кој патувал кон Хамбург со воз излегол да испуши цигара, па останал заглавен меѓу два вагона, во движење со брзина...

  Информативна Редакцијаоктомври 19, 2017
 • Кобила е „Австралијка на годината“

  Еден австралиски дневен весник номинираше кобила, како единствена кандидатка за избор на „личност“ која изминатава година покажа напорна работа, борбеност и...

  Информативна Редакцијаоктомври 19, 2017
реклама
error: Содржината е заштитена со авторски права.
%d bloggers like this: