//
Следи нѐ
To Top

Ватикан на забавен начин ќе ги разоткрие тајните на Систинската капела

Седиштето на Римокатоличката црква во Ватикан следната година ќе организира спектакуларен акробатски перформанс за Микеланџело со најсовремени ефекти, под величенствениот свод на Сикстинската капела.

Проектот под наслов „Универзален суд: Микеланџело и тајните на Систинската капела” чини девет милиони долари. Претставата ќе биде изведена пред 1.500 луѓе во мултифункционалниот комплекс „Аудиториум Консилијационе”, и ќе трае околу еден час. Станува збор за перформанс во живо, збогатен со специјални светлечки ефекти, а автор на сето тоа е италијанскиот режисер Марко Балих, кој режирал бројни олимписки церемонии на отворања и затворања. Музиката ја компонирал Стинг.

реклама

Балих открива дека шоуто „ќе ги открие тајните на Систинската капела”, како и начинот на кој е изградена.

ПОВЕЌЕ ОД КАТЕГОРИЈАТА: Занимливости

 • Првиот пешачки 3-Д мост (видео)

  Во Шангај е пуштен во употреба најдолгиот бетонски пешачки мост на светот кој е изграден со технологија за 3-Д печатење. Автор...

  Информативна Редакцијаоктомври 24, 2017
 • Германeц се возел меѓу два вагона од воз со 200 километри на час

  Германeц кој патувал кон Хамбург со воз излегол да испуши цигара, па останал заглавен меѓу два вагона, во движење со брзина...

  Информативна Редакцијаоктомври 24, 2017
 • Кобила е „Австралијка на годината“

  Еден австралиски дневен весник номинираше кобила, како единствена кандидатка за избор на „личност“ која изминатава година покажа напорна работа, борбеност и...

  Информативна Редакцијаоктомври 24, 2017
реклама
error: Содржината е заштитена со авторски права.
%d bloggers like this: