//
Следи нѐ
To Top

Советот на Ајнштајн за среќата вреди над 1,5 милиони долари

Мирен и скромен живот носи повеќе среќа отколку потрагата за успех, којашто секогаш подразбира напнатост, напишал Ајнштајн во „Хотел Империјал“ во Токио, во 1922 година.

Рачно напишаната порака на физичарот Алберт Ајнштајн за тајните на човековата среќа, беше продадена на аукција во Ерусалим, за 1,56 милиони долари, иако првичната проценка изнесуваше од 5.000 до 8.000 долари.

реклама

За купувачот кој победил во наддавањето, се знае само дека учествувал преку телефон, дека е Европеец, и дека претпочитал да остане анонимен, како што соопштуваат од аукциската куќа.

Во жестокото наддавање околу пожолтениот лист хартија, почетната цена од неколку илјади долари, за само 20 минути се искачи на над еден и пол милион.

ПОВЕЌЕ ОД КАТЕГОРИЈАТА: Занимливости

 • Првиот пешачки 3-Д мост (видео)

  Во Шангај е пуштен во употреба најдолгиот бетонски пешачки мост на светот кој е изграден со технологија за 3-Д печатење. Автор...

  Информативна Редакцијаоктомври 25, 2017
 • Германeц се возел меѓу два вагона од воз со 200 километри на час

  Германeц кој патувал кон Хамбург со воз излегол да испуши цигара, па останал заглавен меѓу два вагона, во движење со брзина...

  Информативна Редакцијаоктомври 25, 2017
 • Кобила е „Австралијка на годината“

  Еден австралиски дневен весник номинираше кобила, како единствена кандидатка за избор на „личност“ која изминатава година покажа напорна работа, борбеност и...

  Информативна Редакцијаоктомври 25, 2017
реклама
error: Содржината е заштитена со авторски права.
%d bloggers like this: