//
Следи нѐ
To Top

Спектакуларниот свет на „пустинскиот бран“ во Арзиона

Брановите и пустината тешко дека можат да одат заедно. Меѓутоа, во светот постои едно место кое со причина се вика пустински бран. И изгледа навистина спектакуларно!

„Бран“ во пустината во Аризона е надалеку познатата карпа во форма на нестварен бран.

реклама

Оваа необична геолошка креација, сместена во близина на границата меѓу Аризона и соседната држава Јута, веќе со децении претставува незаобиколна точка на маршутите на бројни планинари, кампери и фотографи, кои не штедат време за да ја фатат сета нејзина величенственост во различни периоди од денот, па и годината.

Последни меѓу таквите се Гевин Хефернан и Харун Мехмедовиќ, кои својот магичен видео-запис го направиле со монтажа 10.000 свои фотографии.

Сето тоа што природата го креирала уште од периодот на јура, кога овој бран настанал, совршено се гледа на нивната уметничка инсталација.

ПОВЕЌЕ ОД КАТЕГОРИЈАТА: Магазин

 • Првиот пешачки 3-Д мост (видео)

  Во Шангај е пуштен во употреба најдолгиот бетонски пешачки мост на светот кој е изграден со технологија за 3-Д печатење. Автор...

  Информативна Редакцијаоктомври 26, 2017
 • Германeц се возел меѓу два вагона од воз со 200 километри на час

  Германeц кој патувал кон Хамбург со воз излегол да испуши цигара, па останал заглавен меѓу два вагона, во движење со брзина...

  Информативна Редакцијаоктомври 26, 2017
 • Кобила е „Австралијка на годината“

  Еден австралиски дневен весник номинираше кобила, како единствена кандидатка за избор на „личност“ која изминатава година покажа напорна работа, борбеност и...

  Информативна Редакцијаоктомври 26, 2017
реклама
error: Содржината е заштитена со авторски права.
%d bloggers like this: