//
Следи нѐ
To Top

Во фонтаната „Ди Треви“ во Рим потече црвена вода

Во познатата фонтана „Ди Треви“ во Рим потече црвена вода, што предизвика забуна и меѓу туристите и кај властите.

Сепак, се покажа дека тоа е дело на активистот-уметник Грацијано Чекини, кој фрлил црвена боја во фонтаната во знак на протест оти Рим „тоне во својата кал и корупција“.

реклама

Уметникот за тоа е казнет со 500 евра, а му се заканува и затворска казна од шест месеци до три години.

ПОВЕЌЕ ОД КАТЕГОРИЈАТА: Занимливости

реклама
error: Содржината е заштитена со авторски права.
%d bloggers like this: