//
Следи нѐ
To Top

Саудиска Арабија му даде државјанство на робот (ВИДЕО)

Саудиска Арабија стана прва земја во светот што му додели државјанство на еден робот.

Станува збор за роботот по име Софија, кој е дизјаниран според ликот на актерката Одри Хепберн.

реклама

Новата „саудиска државјанка“ е дело на познатиот кибернетичар Дејвид Хенсон и официјално беше претставена на манифестација во Ријад.

– Сакам да живеам и работам со луѓе. Затоа морам да изразувам емоции, за да можам подобро да ги разбирам луѓето и да изградиме меѓусебна доверба, порача Софија на собирот.

ПОВЕЌЕ ОД КАТЕГОРИЈАТА: Sci-fi

реклама
error: Содржината е заштитена со авторски права.
%d bloggers like this: