//
Следи нѐ
To Top

3Д пешачки премини во Исланд (ВИДЕО)

Исландските власти ќе се обидат да ја унапредат безбедноста на пешаците со помош на т.н. 3Д пешачки премини, особено на местата на кои возачите често поминуваат на црвено.

Секако, „зебрите“ ќе бидат дводимензионални, но нацртани така што ќе личат на квадари столбови, што лебдат над асфалтот. Идејата е – тоа да ги потсети возачите да ја намалат брзината.

реклама

Оптичките илузии не се новост во сообраќајната сигнализација. Во 2008 година во американскиот град Филаделфија првпат беа исцртани „лежечки полицајци”, а подоцна тие се појавија и во Германија, Велика Британија, Белгија, Австрија, Шпанија, Индија.

ПОВЕЌЕ ОД КАТЕГОРИЈАТА: Занимливости

 • Првиот пешачки 3-Д мост (видео)

  Во Шангај е пуштен во употреба најдолгиот бетонски пешачки мост на светот кој е изграден со технологија за 3-Д печатење. Автор...

  Информативна Редакцијаоктомври 31, 2017
 • Германeц се возел меѓу два вагона од воз со 200 километри на час

  Германeц кој патувал кон Хамбург со воз излегол да испуши цигара, па останал заглавен меѓу два вагона, во движење со брзина...

  Информативна Редакцијаоктомври 31, 2017
 • Кобила е „Австралијка на годината“

  Еден австралиски дневен весник номинираше кобила, како единствена кандидатка за избор на „личност“ која изминатава година покажа напорна работа, борбеност и...

  Информативна Редакцијаоктомври 31, 2017
реклама
error: Содржината е заштитена со авторски права.
%d bloggers like this: