//
Следи нѐ
To Top

Казна од 400 евра за конзумирање алкохол во центарот на Прага

Членовите на Советот на Општина Прага 1 воведоа забрана на пиење алкохолни пијалоци на целата општинска територија, а не само на одредени плоштади и улици како до сега.

За држење чаша со пијалок или отворено шише в рака предввидена е казна од дури 400 евра, која се наплаќа на самото место.

реклама

– Туристите се почесто доаѓаат во Прага 1 и повеќе прегерираат да се забавуваат и веселат со пијалок по улиците, плоштадите и парковите, отколку во локалите. Сето ова е на сметка на граѓаните на Прага 1, објасни за весникот „Млада фронт днес“, опоштинскиот советник Иван Солил.

Додека старите прописи наведуваа по кои улици и паркови владее прохибиција, новите прописи го опфаќаат целото туристичко срце на Прага, а казните за тој прекршок се двојно зголеми од 200 на 400 евра.

Исклучок од забраната се разните социјални и културни манифестации во градот, така што забраната не важи само за Нова година на 31 декември и 1 јануари.

ПОВЕЌЕ ОД КАТЕГОРИЈАТА: Занимливости

 • Првиот пешачки 3-Д мост (видео)

  Во Шангај е пуштен во употреба најдолгиот бетонски пешачки мост на светот кој е изграден со технологија за 3-Д печатење. Автор...

  Информативна Редакцијаноември 1, 2017
 • Германeц се возел меѓу два вагона од воз со 200 километри на час

  Германeц кој патувал кон Хамбург со воз излегол да испуши цигара, па останал заглавен меѓу два вагона, во движење со брзина...

  Информативна Редакцијаноември 1, 2017
 • Кобила е „Австралијка на годината“

  Еден австралиски дневен весник номинираше кобила, како единствена кандидатка за избор на „личност“ која изминатава година покажа напорна работа, борбеност и...

  Информативна Редакцијаноември 1, 2017
реклама
error: Содржината е заштитена со авторски права.
%d bloggers like this: