Следи нѐ
To Top

Марк Цукенберг препорачува да ја покриете камерата на вашиот лаптоп

Многумина, како на пример Марк Цукерберг, ја покриваат камерата на својот лаптоп, а се чини, не се работи за неоснована параноја.

Меѓу нив е и поранешниот директор на ФБИ, Џејмс Коми кој отворено изјавува дека „секогаш е паметно да се стави лента (селотејп) преку камерата”. Фотографијата на Цукерберг, пак, каде што во позадина се гледа лаптопот со покриена камера, само ја продолжи дискусијата.

реклама

Сосем е логично луѓе како нив двајца да бидат цел на хакери кои би ја искористиле камерата од лаптопот за да ги шпионираат. Но, дали и „обичниот свет” треба да се плаши?

Еден од мотивите е, секако – уцена. Имајќи ја „на тацна“ сета Ваша приватност, хакерот може да сними безброј моменти погодни за изнуда.

ПОВЕЌЕ ОД КАТЕГОРИЈАТА: Наука

 • Почина Пол Ален, соосновачот на Мајкрософт

  Соосновачот на Мајкрософт, Пол Ален почина вчера на 65 години. Претходно, тој и соопшти на јавноста дека ракот што веќе еднаш...

  Информативна Редакцијаноември 1, 2017
 • Чернобил повторно произведува струја

  Украинските власти одлучија на најдобар можен начин да ја искористат загадената зона околу Чернобил и на местото каде што се случи...

  Информативна Редакцијаноември 1, 2017
 • Речиси 260 луѓе загинале правејќи самослик

  Со појавата на „паметните телефони“, самосликовите станаа прилично популарни. Но, едно ново индиско истражување покажува дека тие можат да бидат и...

  Информативна Редакцијаноември 1, 2017
реклама
error: Содржината е заштитена со авторски права.