//
Следи нѐ
To Top

Избегнете ги брчките по четириесеттата година

Без оглед на фактот дека староста е неизбежна, како и дека брчките се знак на искуството, сепак сакаме да ги избришеме. 

За жал, брчките не се бришат, но може да се одложат. Еве неколку корисни совети.

реклама

1. Редовна и доследна утринска и вечерна рутина

Без разлика дали имате 20 или 40 години, редовното чистење, тонирање и нега на кожата се клуч таа да остане затегната и еластична што подолго. Навикнете се на производи за нега кои најмногу Ви одговараат.

2. Производи со активни „противстареечки“ состојки

Доцните триесетти навистина се доцни за почнување „противстареечка“ нега, но сепак подобро е барем да се обидете отколку да го пропуштите тој период. Навлажнувачите и серумите кои содржат ретинол, алфа-хидроксидна киселина, антиоксиданс Ц и Е витамин, се најпрепорачливи. Пожелно е и крема за заштита од сонце да Ви е при рака.

3. Масажа

Ако се уште немате навика да си го масирате лицето барем две минути навечер, време е да ја создадете веднаш. Телото со годините ја губи мускулната маса, па доколку не ја одржуваме, таа пропаѓа. Земете неколку капки серум, масло или крема и втријте ја во лицето се дури не се впие.

4. Хидратација

Кожата сама по себе, по природен пат се навлажнува и го одржува сјајот, мекоста и еластичноста, но тоа постепено се губи по 25-та година од животот. Хидратантната крема по четириесеттата, не е доволна и потребен е добар хидратантен серум со хијалуронска киселина, растителни масла.

5. Нега на просторот околу очите

Првите брчки се појавуваат околу очите и усните. За да ги одложите, потребна е квалитетна крема за лице со активни состојки кои имаат навлажнувачко својство и ги намалувуваат подочниците.

6. Нега на вратот и деколтето

Тој дел од телото, жените често го забораваат. Но, ништо страшно. Сето она што го користите за лицето, делува и на вратот и на деколтето. Масажата и потштипнувањата исто така не се на одмет.

ПОВЕЌЕ ОД КАТЕГОРИЈАТА: Магазин

 • Првиот пешачки 3-Д мост (видео)

  Во Шангај е пуштен во употреба најдолгиот бетонски пешачки мост на светот кој е изграден со технологија за 3-Д печатење. Автор...

  Информативна Редакцијаноември 3, 2017
 • Германeц се возел меѓу два вагона од воз со 200 километри на час

  Германeц кој патувал кон Хамбург со воз излегол да испуши цигара, па останал заглавен меѓу два вагона, во движење со брзина...

  Информативна Редакцијаноември 3, 2017
 • Кобила е „Австралијка на годината“

  Еден австралиски дневен весник номинираше кобила, како единствена кандидатка за избор на „личност“ која изминатава година покажа напорна работа, борбеност и...

  Информативна Редакцијаноември 3, 2017
реклама
error: Содржината е заштитена со авторски права.
%d bloggers like this: