Поврзи се со нас
Маркетинг

Популарно.мк

Робот којшто емотивно се поврзува со сопственикот

Наука

Робот којшто емотивно се поврзува со сопственикот

Јапонскиот технолошки гигант Сони соопшти дека конструирале роботско куче, наречено АИБО, коешто може да оствари емоционална врска со луѓето.

Роботот ќе Ви пружи љубов. Ќе Ви биде наклонет и приврзан и ќе покажува радост кога ќе се играте со него или додека го галите.

„Миленичето“ има два ОЛЕД панела кои можжат да прикажат бројни чувства и расположенија, а неговото тело е доста флексибилно и подвижно. Однесувањето на кучето пак, е прилагодливо, оти тоа всушност го учи и помни она коешто неговите сопственици ги чини среќни.

АИБО има и интернет конекција, па така може да контролира и други куќни апарати.

Најголемата маана на роботчето е тоа што неговата батерија трае само два часа, по полнење од три часа.

Направата на пазарот во Јапонија излегува од 11 јануари наредната година. Ќе чини приближно 1.700 долари, што е скоро двојно помалку од неговиот претходник.

Информативна Редакција

Главниот и одговорен уредник на веб порталот Популарно.мк. Ѓорги е перспективен новинар кој со својата креативност и талент го направи Популарно.мк дел од водечките информативни сајтови во Македонија. Во исто време е регионален известувач за CNN од Македонија и главен на продукцијата GPTM Production.

Повеќе од Наука

Маркетинг
ДО ВРВ
error: Содржината е заштитена со авторски права.