//
Следи нѐ
To Top

Детето треба да учи на „потешкиот“ начин

Понекогаш родителот треба да се дистанцира за да биде пообјективен во однос на детето. Многу може да се научи од набљудувањето на однесувањето на детето во играта и односот кон играчките.

Ако второто дете побара игрчака, не му сугерирајте на првото дете да ја позајми играчката, туку дозволете му само да одлучи како ќе постапи.

реклама

Обично родителите на второт дете не се грижат еднакво како за првото, па тоа има поубаво детство и можност повеќе да научи само. Обидете се со првото дете да не се однесувате премногу заштитнички бидејќи тоа не е од голема помош.

Иако родителот сака по секоја цена да избегне солзи и болка кај своето дете, обидете се да се ставите во улогата на детето.  И самите многу често лекцијата ја учиме дури кога ќе ги почувствуваме последиците на сопствена кожа. Додека не постои голема опасност по детето, дозволете му само да истражува и да учи.

Немојте да реагирате дури и ако забележите дека детето донело погрешна одлука. Кога првпат ќе  ги почувствува последиците бидете покрај него, но не со настап „ти реков“, туку објаснете му што можело да научи од дадената ситуација.

Дозволете му на детето да има свој став. Не забранувајте му на детето да грижи само за себе, бидејќи нема секогаш да бидете покрај него.

Учењето на потешкиот начин често резултира со некоја повреда, солзи и физичка болка, понекогаш детето и емоционално ќе биде повредено, но тоа е дел правилното одрастување.

ПОВЕЌЕ ОД КАТЕГОРИЈАТА: Занимливости

 • Првиот пешачки 3-Д мост (видео)

  Во Шангај е пуштен во употреба најдолгиот бетонски пешачки мост на светот кој е изграден со технологија за 3-Д печатење. Автор...

  Информативна Редакцијаноември 4, 2017
 • Германeц се возел меѓу два вагона од воз со 200 километри на час

  Германeц кој патувал кон Хамбург со воз излегол да испуши цигара, па останал заглавен меѓу два вагона, во движење со брзина...

  Информативна Редакцијаноември 4, 2017
 • Кобила е „Австралијка на годината“

  Еден австралиски дневен весник номинираше кобила, како единствена кандидатка за избор на „личност“ која изминатава година покажа напорна работа, борбеност и...

  Информативна Редакцијаноември 4, 2017
реклама
error: Содржината е заштитена со авторски права.
%d bloggers like this: