//
Следи нѐ
To Top

Село во карпи во Португалија (ФОТО)

На повеќето луѓе нема да им биде пријатно да живеат под покрив, кој е тежок како просечен брод.

Сепак тоа е сосема вообичаено за жителите на Монсанто во Португалија, кои своите домови ги изградиле на начин да се вклопуваат со околината.

реклама

Селото се наоѓа на врв на планина и е сместено меѓу, па дури и под големи карпи.

Џиновските камења имаат улога на под, па дури на покриви на куќите, кои биле изградени уште во 16-от век.

Монсанто во 1938 година е прогласено за „најпортугалско село во Португалија“. И припаѓа на општината Идања а Нова, во близина на границата со Шпанија и главно превозно средство за неговите 800 жители и натаму се магарињата.

ПОВЕЌЕ ОД КАТЕГОРИЈАТА: Магазин

 • Првиот пешачки 3-Д мост (видео)

  Во Шангај е пуштен во употреба најдолгиот бетонски пешачки мост на светот кој е изграден со технологија за 3-Д печатење. Автор...

  Информативна Редакцијаноември 7, 2017
 • Германeц се возел меѓу два вагона од воз со 200 километри на час

  Германeц кој патувал кон Хамбург со воз излегол да испуши цигара, па останал заглавен меѓу два вагона, во движење со брзина...

  Информативна Редакцијаноември 7, 2017
 • Кобила е „Австралијка на годината“

  Еден австралиски дневен весник номинираше кобила, како единствена кандидатка за избор на „личност“ која изминатава година покажа напорна работа, борбеност и...

  Информативна Редакцијаноември 7, 2017
реклама
error: Содржината е заштитена со авторски права.
%d bloggers like this: