//
Следи нѐ
To Top

Најдобри одлуки се носат на празен стомак

Иако старата поговорка вели дека „стомакот нема уши“, и кога сме гладни мислиме само на храна, ново истражување покажува дека најдобрите одлуки се носат токму на празен стомак.

И самите истражувачи, чија студија е објавена во списанието „PlosOne“, признаваат дека кога сме гладни имаме тенденција дека губиме контрола над себе и оти единствено за што размислуваме е нешто да каснеме.

реклама

Научниците, меѓутоа, утврдиле дека гладот не принудува да се концентрираме на својот инстикт, кој во случај на носење долгорочни, комплексни одлуки може да биде особено ефикасен бидејќи ни помага подобро да ги согледаме последиците, а со тоа рационално да „измериме за и против“.

Во текот на тестот, истражувачите од 30 испитаници барале да се воздржат од јадење од 11 часот навечер до следното утро, кога еден број од нив јаделе,  додека другите морале да го прескокнат појадокот.

Двете групи потоа правеле тест чија цел било тестирање и мерење на преземањето ризици и донесување кусорочни и долгорочни одлуки.

Се утврдило дека изгладнетите испитаници постигнале многу подобри резултати од ситите. Студијата, исто така, покажа дека гладот не поттикнува повеќе да ризикуваме, дури напротив.

Заклучокот на научниците дека гладот ја подобрува нашата способност за одлучување, под услов да не е претерана.

Всушност, никој од учесниците на тестот не се жалел на преголема глад, и останува да се види кое ниво на глад може да биде контрапродуктивно.

ПОВЕЌЕ ОД КАТЕГОРИЈАТА: Занимливости

 • Првиот пешачки 3-Д мост (видео)

  Во Шангај е пуштен во употреба најдолгиот бетонски пешачки мост на светот кој е изграден со технологија за 3-Д печатење. Автор...

  Информативна Редакцијаноември 9, 2017
 • Германeц се возел меѓу два вагона од воз со 200 километри на час

  Германeц кој патувал кон Хамбург со воз излегол да испуши цигара, па останал заглавен меѓу два вагона, во движење со брзина...

  Информативна Редакцијаноември 9, 2017
 • Кобила е „Австралијка на годината“

  Еден австралиски дневен весник номинираше кобила, како единствена кандидатка за избор на „личност“ која изминатава година покажа напорна работа, борбеност и...

  Информативна Редакцијаноември 9, 2017
реклама
error: Содржината е заштитена со авторски права.
%d bloggers like this: