Поврзи се со нас
Маркетинг

Популарно.мк

ЈУБИЛЕЈНО 10. ИЗДАНИЕ НА МАРС: Радиските хитови на годината ќе се избираат на 14 ноември

МК Сцена

ЈУБИЛЕЈНО 10. ИЗДАНИЕ НА МАРС: Радиските хитови на годината ќе се избираат на 14 ноември

Најпопуларните радиски хитови на годината, селектирани и испратени до организаторите од над 30 радиостаници во Македонија ќе бидат избрани на 10. Македонски радиски фестивал МАРС 2017 кој ќе се одржи на 14 ноември во Македонската опера и балет.

Повеќе од 100 изведувачи и 500 песни биле испратени од македонските радиостаници и, по разгледувањето, најслушаните се ставени на финалната листа според оценката на жирито, составено од претставници на национални и локални радија од различни региони од Македонија.

Изведувачот кој ќе биде прогласен за апсолутен радиски хит за 2017 година ќе добие награда од 60.000 денари, а за авторот на една од финалните песни чиј текст ќе биде прогласен како најдобар од новинари од разни медиуми во Македонија ќе добие награда од 10.000 денари.

Организаторот на МАРС 2017 Антонио Димитриевски на прес-конференција денеска рече дека за една деценија МАРС станал  манифестација која ги валоризира и наградува и авторите, и изведувачите.

– По многу нешта останавме, не само единствени во земјава, туку и единствени во регионот. Кога почнувавме ги имаше Хрватски радиски фестивал, Србија и Босна и Херцеговина имаа свои радиски фестивали. Нив повеќе ги нема а, ете, ние опстанавме 10 години, рече Димитриевски.

На МАРС 2017 во МОБ ќе настапи и бендот „Меморија“ кој неколку дена потоа, на 18 ноември, ќе одржи концерт во Метрополис арена.

Информативна Редакција

Главниот и одговорен уредник на веб порталот Популарно.мк. Ѓорги е перспективен новинар кој со својата креативност и талент го направи Популарно.мк дел од водечките информативни сајтови во Македонија. Во исто време е регионален известувач за CNN од Македонија и главен на продукцијата GPTM Production.

Повеќе од МК Сцена

Маркетинг
ДО ВРВ
error: Содржината е заштитена со авторски права.