//
Следи нѐ
To Top

Британија ќе ја напушти ЕУ на 29 март 2019 година во 23 часот

Британската Влада денеска објави дека Велика Британија ќе ја напушти Европска унија на 29 март 2019 година во 23 часот по локално време.

Британскиот министер за Брегзит, Дејвид Дејвис изјави дека временската одредница ќе биде внесена во амандман на предлог-законот за излегување од Унијата, кои во моментот се подготвува во Парламентот.

реклама

– Тој амандман јасно укажува дека Велика Британија ќе излезе од ЕУ во 23 часот на 29 март 2019 година, се наведува во соопштението од Кабинетот на Дејвис.

Претходно дел од британските пратеници изразија загриженост поради што не е прецизиран датумот за Брегзит во Законот.

– Ја послушавме јавноста и Парламентот ја внесе таквата промена за да се избегне конфузија, се посочува во соопштението.

ПОВЕЌЕ ОД КАТЕГОРИЈАТА: Вести

реклама
error: Содржината е заштитена со авторски права.
%d bloggers like this: