//
Следи нѐ
To Top

Езерото Карачај – туристичка локација или убиствена дестинација?

Езерото Карачај изгледа како идеално место за одмор, но има само еден проблем – оттаму не би се вратиле живи.

Имено, доколку минеме еден час на тоа место, радијацијата во нашето тело би изнесувала 600 рендгени, што е доволно за да не убие.

реклама

Езерото е сместено во руската провинција Чељабинск, близу границата со Казахстан и е во склоп на системот за репроцесирање нуклеарен отпад, наречен Мајак, изграден 40-те години од минатиот век.

Стравувајќи дека системот може го привлече вниманието на светот, властите одлучиле отпадот да се распоредува на повеќе локации. Десет години подоцна, езерото Карачај го погодило суша и така откриениот радиоактивен отпад, со помош на ветрот, го загрозил животот на половина милион луѓе, изложени на зрачење од 185 петабекерели.

Луѓето не се приближуваат до езерото, но и покрај тоа, нивото на смртност е високо.

ПОВЕЌЕ ОД КАТЕГОРИЈАТА: Магазин

 • Првиот пешачки 3-Д мост (видео)

  Во Шангај е пуштен во употреба најдолгиот бетонски пешачки мост на светот кој е изграден со технологија за 3-Д печатење. Автор...

  Информативна Редакцијаноември 10, 2017
 • Германeц се возел меѓу два вагона од воз со 200 километри на час

  Германeц кој патувал кон Хамбург со воз излегол да испуши цигара, па останал заглавен меѓу два вагона, во движење со брзина...

  Информативна Редакцијаноември 10, 2017
 • Кобила е „Австралијка на годината“

  Еден австралиски дневен весник номинираше кобила, како единствена кандидатка за избор на „личност“ која изминатава година покажа напорна работа, борбеност и...

  Информативна Редакцијаноември 10, 2017
реклама
error: Содржината е заштитена со авторски права.
%d bloggers like this: