Поврзи се со нас

Популарно.мк

Бангкок – најпосетуван град во светот

Магазин

Бангкок – најпосетуван град во светот

Меѓународната агенција за истражување „Еуромонитор интернешнл“ објави листа на 100. најпосетени градови во светот, а на прво место се наоѓа главниот град на Тајланд.

Бангкок е најпосетуван град со 21,2 милиони туристи, а потоа следат Лондон со 19,2 милиони туристи, додека Хонг Конг има посетеност од 12 милиони 290 илјади странски туристи.

Листата е изработена врз основа на бројот на луѓе кои престојуваат во градот повеќе од 24 часа.

Истанбул со 9,1 милион посети е 15. најпосетен град во светот, додека  Анталија со 6.100.000 посетители е 68, а Едрене на оваа листа е 68. со број на посети од 2,8 милиони. Артвин е 85-ти со 2, 4 милиони странски посети.

Според проценките за 2020 година, се очекува Истанбул да има повеќе од 9,5 милиони странски туристи.

Информативна Редакција

Главниот и одговорен уредник на веб порталот Популарно.мк. Ѓорги е перспективен новинар кој со својата креативност и талент го направи Популарно.мк дел од водечките информативни сајтови во Македонија. Во исто време е регионален известувач за CNN од Македонија и главен на продукцијата GPTM Production.

Повеќе од Магазин

ДО ВРВ
error: Содржината е заштитена со авторски права.