//
Следи нѐ
To Top

Бангкок – најпосетуван град во светот

Меѓународната агенција за истражување „Еуромонитор интернешнл“ објави листа на 100. најпосетени градови во светот, а на прво место се наоѓа главниот град на Тајланд.

Бангкок е најпосетуван град со 21,2 милиони туристи, а потоа следат Лондон со 19,2 милиони туристи, додека Хонг Конг има посетеност од 12 милиони 290 илјади странски туристи.

реклама

Листата е изработена врз основа на бројот на луѓе кои престојуваат во градот повеќе од 24 часа.

Истанбул со 9,1 милион посети е 15. најпосетен град во светот, додека  Анталија со 6.100.000 посетители е 68, а Едрене на оваа листа е 68. со број на посети од 2,8 милиони. Артвин е 85-ти со 2, 4 милиони странски посети.

Според проценките за 2020 година, се очекува Истанбул да има повеќе од 9,5 милиони странски туристи.

ПОВЕЌЕ ОД КАТЕГОРИЈАТА: Магазин

 • Првиот пешачки 3-Д мост (видео)

  Во Шангај е пуштен во употреба најдолгиот бетонски пешачки мост на светот кој е изграден со технологија за 3-Д печатење. Автор...

  Информативна Редакцијаноември 11, 2017
 • Германeц се возел меѓу два вагона од воз со 200 километри на час

  Германeц кој патувал кон Хамбург со воз излегол да испуши цигара, па останал заглавен меѓу два вагона, во движење со брзина...

  Информативна Редакцијаноември 11, 2017
 • Кобила е „Австралијка на годината“

  Еден австралиски дневен весник номинираше кобила, како единствена кандидатка за избор на „личност“ која изминатава година покажа напорна работа, борбеност и...

  Информативна Редакцијаноември 11, 2017
реклама
error: Содржината е заштитена со авторски права.
%d bloggers like this: