fbpx
Поврзи се со нас
Маркетинг

Популарно.мк

ИСТРАЖУВАЊЕ: Чоколадото е најдобро да се јаде за појадок

Занимливости

ИСТРАЖУВАЊЕ: Чоколадото е најдобро да се јаде за појадок

Според истражување на Унивезитетот на Сиракуза, црното чоколадо ги подобрува умствените функции, меморијата, расудувањето и концентрацијата.

Со оглед на тоа дека на сите ни е важно нашиот мозок да работи со полн капацитет преку целиот ден, научниците препорачуваат – црното чоколадо е најдобриот појадок.

Научниците препорачуваат и дека тоа треба да се јаде пред испит, но и пред спиење. А, и кога сте на диета, оти помага при намалување на килограмите, бидејќи го забрзува метаболизмот.

Секако, чоколадото треба да продолжиме да го консумираме и кога сме тажни – го поттикнува лачењето ендорфин, хормонот на среќата.

Информативна Редакција

Главниот и одговорен уредник на веб порталот Популарно.мк. Ѓорги е перспективен новинар кој со својата креативност и талент го направи Популарно.мк дел од водечките информативни сајтови во Македонија. Во исто време е регионален известувач за CNN од Македонија и главен на продукцијата GPTM Production.

Повеќе од Занимливости

Маркетинг
ДО ВРВ
error: Содржината е заштитена со авторски права.