//
Следи нѐ
To Top

Најголемиот дијамант продаден на аукција за 34 милиони долари

Најголемиот дијамант, кој досега е понуден на аукција, е продаден синоќа во Женева за рекордни околу 34 милиони долари, соопшти аукциската куќа „Кристис“.

Дијамантот од 163,41 карат, кој е дел од ѓердан направен од смарагди и дијаманти, наречен „Уметноста на Гризогоно“, на швајцарската фирма за накит „Де Гризогоно“, е продаден за 33,8 милиони долари, вклучувајќи ги и таксите.

реклама

ПОВЕЌЕ ОД КАТЕГОРИЈАТА: Занимливости

 • Првиот пешачки 3-Д мост (видео)

  Во Шангај е пуштен во употреба најдолгиот бетонски пешачки мост на светот кој е изграден со технологија за 3-Д печатење. Автор...

  Информативна Редакцијаноември 15, 2017
 • Германeц се возел меѓу два вагона од воз со 200 километри на час

  Германeц кој патувал кон Хамбург со воз излегол да испуши цигара, па останал заглавен меѓу два вагона, во движење со брзина...

  Информативна Редакцијаноември 15, 2017
 • Кобила е „Австралијка на годината“

  Еден австралиски дневен весник номинираше кобила, како единствена кандидатка за избор на „личност“ која изминатава година покажа напорна работа, борбеност и...

  Информативна Редакцијаноември 15, 2017
реклама
error: Содржината е заштитена со авторски права.
%d bloggers like this: