//
Следи нѐ
To Top

Отворена библиотека со 1.2 милиони книги (ФОТО)

Во Кина отворена е библиотека со неверојатни 1,2 милиони книги. 

Оваа зграда изгледа неверојатно со сферичниот аудиториум во самиот центар на библиотеката која потсетува на големо око.

реклама

Таа се наоѓа во Бинхаи областа во Тианјин и има пет ката.

Дизајнирана е од холандксата дизајнерска компанија MVRDV. Зградата има 34.000 квадратни метри и градена е четири години.

Библиотеката поседува простор за читање на приземје, простории за одмор на средно ниво, канцеларии, сали за состаноци и компјутерски/аудио соби на врвот на зградата.

ПОВЕЌЕ ОД КАТЕГОРИЈАТА: Занимливости

 • Првиот пешачки 3-Д мост (видео)

  Во Шангај е пуштен во употреба најдолгиот бетонски пешачки мост на светот кој е изграден со технологија за 3-Д печатење. Автор...

  Информативна Редакцијаноември 15, 2017
 • Германeц се возел меѓу два вагона од воз со 200 километри на час

  Германeц кој патувал кон Хамбург со воз излегол да испуши цигара, па останал заглавен меѓу два вагона, во движење со брзина...

  Информативна Редакцијаноември 15, 2017
 • Кобила е „Австралијка на годината“

  Еден австралиски дневен весник номинираше кобила, како единствена кандидатка за избор на „личност“ која изминатава година покажа напорна работа, борбеност и...

  Информативна Редакцијаноември 15, 2017
реклама
error: Содржината е заштитена со авторски права.
%d bloggers like this: