Поврзи се со нас

Популарно.мк

ВИКЕНД ПРОГНОЗА: Обилни врнежи од дожд – од понеделник заладување со снег

Вести

ВИКЕНД ПРОГНОЗА: Обилни врнежи од дожд – од понеделник заладување со снег

Најмногу дожд, 38 литри на квадратен метар, во изминатите 24 часа наврнал во Гевгелија, соопшти утрово Управата за хидрометеоролошки работи. 

Во Крушево до 7.30 часот се измерени 33 литри на метар квадратен, во Демир Капија 25 литри, 24 во Пожаране и Битола, 21 во Маврово, 20 во Прилеп, 17 во Тополчани и Дојран, 16 литри во Претор, Ѓуриште и Охрид, 15 во Лазарополе, 13 во Скопје,  12 во Куманово, 11 во Штип, Тетово и Струмица. Девет литри наврнат воден талог во изминатото деноноќие има во Виница,  8 во Дебар, 6 литри во Берово и 3 во Крива Паланка.

– Под влијание на циклонска активност и денеска ќе преовладува облачно време со врнежи од дожд кои на повеќе места ќе бидат пообилни, особено во јужните делови, каде локално се очекува да наврнат над 40 литри на квадратен метар. Во текот на денот врнежите ќе се преместуваат кон исток. Утре врнежите ќе бидат поумерени и претежно во источните делови, а во недела слаби и локални. Од понеделник со засилен северен ветер ќе има позначително заладување со врнежи од дожд и снег кој освен на планините ќе се појави и на повисоките места особено на север и на запад, соопшти УХМР.

Најниската утринска температура денеска е измерена во Маврово, 3 степени,  а највисока од 11 степени во Дојран, Гевгелија и Демир Капија. Во Скопје утрово се измерени 9 степени.

Информативна Редакција

Главниот и одговорен уредник на веб порталот Популарно.мк. Ѓорги е перспективен новинар кој со својата креативност и талент го направи Популарно.мк дел од водечките информативни сајтови во Македонија. Во исто време е регионален известувач за CNN од Македонија и главен на продукцијата GPTM Production.

Повеќе од Вести

ДО ВРВ
error: Содржината е заштитена со авторски права.