//
Следи нѐ
To Top

Пребрзото јaдење причина за дебелина и метаболички синдром

Доколку јадете побавно, помали се изгледите да се здебелите, или пак, да ви се појави метаболички синдром (збир на метаболички пореметувања, како што се инсулинска отпорност, собирање масно ткиво кај стомакот, високо ниво на холестерол и висок крвен притисок), пишува „Индепендент“.

Таквата состојба се појавува поради главно брзо консумирање храна, кое предизвикува флуктуација на нивото на шеќер во крвта, што пак, може да резултира со отпорност кон инсулин.

реклама

Гликозата е најзначаен извор на енергија, потребен за работата на мускулите, се вели во истражување на група јапонски научници од Универзитетот на Хирошима.

Во 2008. експертите набљудувале 642 мажи и 441 жена на просечна возраст од 51 година, од кои никој немал метаболички синдром. Тие биле поделени во три категории, според брзината на јадење: бавна, умерена, брза.

По пет година, кај 11,6 отсто од третата група, се развил метаболички синдром. Кај „умерените“, тој број изнесува 6,5 проценти, а кај „бавните“ – 2,3 отсто.

– Побавното јадење може да биде клучно за промена на животниот стил која ќе резултира со побавен развој на метаболичкиот синдром, рече авторот на студијата и кардиолог на Универзитетот, д-р Такаѕуки Јамаџи, додавајќи дека се планира слично истражување и меѓу граѓани на САД.

ПОВЕЌЕ ОД КАТЕГОРИЈАТА: Занимливости

 • Првиот пешачки 3-Д мост (видео)

  Во Шангај е пуштен во употреба најдолгиот бетонски пешачки мост на светот кој е изграден со технологија за 3-Д печатење. Автор...

  Информативна Редакцијаноември 17, 2017
 • Германeц се возел меѓу два вагона од воз со 200 километри на час

  Германeц кој патувал кон Хамбург со воз излегол да испуши цигара, па останал заглавен меѓу два вагона, во движење со брзина...

  Информативна Редакцијаноември 17, 2017
 • Кобила е „Австралијка на годината“

  Еден австралиски дневен весник номинираше кобила, како единствена кандидатка за избор на „личност“ која изминатава година покажа напорна работа, борбеност и...

  Информативна Редакцијаноември 17, 2017
реклама
error: Содржината е заштитена со авторски права.
%d bloggers like this: