//
Следи нѐ
To Top

Околу три години од животот го минуваме во тоалет

Обединетите нации вчера го одбележаа Свескиот ден на тоалетот, кој е воведен во 2011 година, со цел подигање на свеста за глобална санитарна грижа.

Една од зацртанние цели на тој потег, беше потребата за помош на 4,5 милијарди луѓе во светот кои живеат без соодветни санитарни услови и тоалет.

реклама

Според некои истражувања, еден човек во целиот свој живот, во тоалетот минува вкупно околу три години.

Се верува (со право) дека мажите на школката минуваат повеќе време од жените, а како што често самите велат, тоа е затоа што е единствено катче во кое можат „во мир и спокојство да прочитаат весник“.

ПОВЕЌЕ ОД КАТЕГОРИЈАТА: Занимливости

 • Првиот пешачки 3-Д мост (видео)

  Во Шангај е пуштен во употреба најдолгиот бетонски пешачки мост на светот кој е изграден со технологија за 3-Д печатење. Автор...

  Информативна Редакцијаноември 20, 2017
 • Германeц се возел меѓу два вагона од воз со 200 километри на час

  Германeц кој патувал кон Хамбург со воз излегол да испуши цигара, па останал заглавен меѓу два вагона, во движење со брзина...

  Информативна Редакцијаноември 20, 2017
 • Кобила е „Австралијка на годината“

  Еден австралиски дневен весник номинираше кобила, како единствена кандидатка за избор на „личност“ која изминатава година покажа напорна работа, борбеност и...

  Информативна Редакцијаноември 20, 2017
реклама
error: Содржината е заштитена со авторски права.
%d bloggers like this: