//
Следи нѐ
To Top

Мохамад – петто најпопуларно име во Виена

На официјалната листа најомилени имиња за деца во Виена, го нема името Мухамад, но во интерната верзија на регистарот го има, наведува австрискиот дневен весник „Кронен цајтунг“.

Исламското име Мохамад или Мухамед е веќе на петтото место на најчести детски имиња во австриската престолнина. Тоа го потврди и Кабинетот на градоначалникот, од каде што укажуваат дека двете листи се исправни и дека никој нема ништо да сокрие, и најавија измени.

реклама

Истражувањето на „Кронен цајтунг” посочува дека Мухамед веќе од 2014. е меѓу првите пет најчести имиња кои се даваат на деца родени во Виена.

Весникот посочува дека на листата странски имиња се наоѓа и името Александар наместо Александер.

ПОВЕЌЕ ОД КАТЕГОРИЈАТА: Занимливости

 • Првиот пешачки 3-Д мост (видео)

  Во Шангај е пуштен во употреба најдолгиот бетонски пешачки мост на светот кој е изграден со технологија за 3-Д печатење. Автор...

  Информативна Редакцијаноември 21, 2017
 • Германeц се возел меѓу два вагона од воз со 200 километри на час

  Германeц кој патувал кон Хамбург со воз излегол да испуши цигара, па останал заглавен меѓу два вагона, во движење со брзина...

  Информативна Редакцијаноември 21, 2017
 • Кобила е „Австралијка на годината“

  Еден австралиски дневен весник номинираше кобила, како единствена кандидатка за избор на „личност“ која изминатава година покажа напорна работа, борбеност и...

  Информативна Редакцијаноември 21, 2017
реклама
error: Содржината е заштитена со авторски права.
%d bloggers like this: