//
Следи нѐ
To Top

Почина прочуениот руски оперски певец Дмитриј Хворостовски (ВИДЕО)

Прочуениот руски оперски певец Дмитриј Хворостовски, по долготрајната борба со ракот, почина синоќа во 55-та година од животот.

– Славниот баритон почина мирно и опкружен со семејството во Лондон. Нека топлината на неговиот глас и виножитото секогаш бидат со нас, се вели во соопштението.

реклама

На Хворостовски во 2015 година му беше откриен тумор на мозокот, по што тој објави крај на кариерата. Сепак, годинава во мај непланирано се појави Метрополитен операта во Њујорк и отпеа арија од „Риголето”, што му беше една од најсилните страни.

Во 2013 година тој настапи и на отворањето на манифестацијата „Охридско лето“ во Античкиот театар.

Во 2015-та беше одликуван со Орденот „Александар Невски“, а годинава го доби рускиот Орден за заслуги за татковината.

ПОВЕЌЕ ОД КАТЕГОРИЈАТА: Музика

реклама
error: Содржината е заштитена со авторски права.
%d bloggers like this: