//
Следи нѐ
To Top

ХОТЕЛ ОД МРАЗ ВО РОМАНИЈА: Резервиран повеќе од 60 отсто, а изградбата уште не почнала

Познатиот романски „Ајс Хотел“, кој е единствен од својот вид, веќе е 60 отсто резервиран, а неговата „изградба“ уште не ни почнала.

Хотелот од мраз, кој се наоѓа близу езерото Балеа, на планината Фагарас, секоја година се гради одново и одново, од парчиња мраз и снег. „Изградбата“ би можела да почне при крајот на ноември, кога се очекува температурата да  го достигне доволно ниското ниво.

реклама

Отворањето на хотелот е најавено за 23 декември.

Романските и странските туристи годинава имаат на располагање 14 соби. Двокреветна соба чини 100 евра за една ноќ. Туристите кои имаат нешто „поплиток џеб“ можат да изнајмат едно од шесте иглоа што ќе бидат подигнати веднаш до хотелот, каде едно ноќевање чини 150 евра, но за шест лица.

Како и претходниве години, собите ќе бидат украсени со ледени скулптури изработени по специфични теми. Годинешната тема се „музичките ѕвезди”, меќу кои и Елвис Присли, Мајкл Џексон, Принс, Мадона и „Ролинг Стоунс“.

ПОВЕЌЕ ОД КАТЕГОРИЈАТА: Магазин

 • Првиот пешачки 3-Д мост (видео)

  Во Шангај е пуштен во употреба најдолгиот бетонски пешачки мост на светот кој е изграден со технологија за 3-Д печатење. Автор...

  Информативна Редакцијаноември 22, 2017
 • Германeц се возел меѓу два вагона од воз со 200 километри на час

  Германeц кој патувал кон Хамбург со воз излегол да испуши цигара, па останал заглавен меѓу два вагона, во движење со брзина...

  Информативна Редакцијаноември 22, 2017
 • Кобила е „Австралијка на годината“

  Еден австралиски дневен весник номинираше кобила, како единствена кандидатка за избор на „личност“ која изминатава година покажа напорна работа, борбеност и...

  Информативна Редакцијаноември 22, 2017
реклама
error: Содржината е заштитена со авторски права.
%d bloggers like this: