//
Следи нѐ
To Top

Во Финска ќе се продава леб со сушени инсекти

Една од најголемите фински прехранбени компании соопшти дека од петок почнува со продавање леб со сушени инсекти.

Шефот на пекарското одделение на групацијата Фазер, Маркус Хелстром изјави дека во тестото на секоја векна ќе има по 70 сушени и сомелени штурци.

реклама

Тој додаде дека прав од буби ќе биде три отсто од тежината на лебот.

Според него, Финците сакаат нови работи, а лебот ќе биде многу вкусен и свеж, со почитување на пекарските стандарди.

Од 1 ноември во Финска е дозволено продавање инсекти како храна.

Во Финска ќе се продава леб со сушени инсекти

ПОВЕЌЕ ОД КАТЕГОРИЈАТА: Магазин

реклама
error: Содржината е заштитена со авторски права.
%d bloggers like this: