Следи нѐ
To Top

Биткоинот достигна нов рекорд

Курсот на дигиталната валута биткоин денеска достигна рекордно високо ниво од 8.658 долари на електронската платформа „Коиндеск“, зголемувајќи се за 5,6 отсто.

Биткоинот е електронско средство за плаќање.

реклама

Концептот на системот беше објавен во ноември 2008 година од авторот под псевдоним Сатоши Накамото.

ПОВЕЌЕ ОД КАТЕГОРИЈАТА: Наука

 • Почина Пол Ален, соосновачот на Мајкрософт

  Соосновачот на Мајкрософт, Пол Ален почина вчера на 65 години. Претходно, тој и соопшти на јавноста дека ракот што веќе еднаш...

  Информативна Редакцијаноември 25, 2017
 • Чернобил повторно произведува струја

  Украинските власти одлучија на најдобар можен начин да ја искористат загадената зона околу Чернобил и на местото каде што се случи...

  Информативна Редакцијаноември 25, 2017
 • Речиси 260 луѓе загинале правејќи самослик

  Со појавата на „паметните телефони“, самосликовите станаа прилично популарни. Но, едно ново индиско истражување покажува дека тие можат да бидат и...

  Информативна Редакцијаноември 25, 2017
реклама
error: Содржината е заштитена со авторски права.