//
Следи нѐ
To Top

ВЕЧЕР ЗА УЖИВАЊЕ: Ал Ди Меола одржа два концерта во Скопје (ВИДЕО)

Македонската опера и балет беше претесна за сите љубители на светскиот виртуоз на гитара Ал ди Меола кој вчеравечер, едноподруго, одржа два концерти во Скопје.

Ди Меола важи за еден од најголемите светски и најнаградувани гитаристи на сите времиња, а се враќа во Скопје по пауза од речиси 10 години.

реклама

Тој пред македонската публика се претстави со музика на „Битлси“, Пјацола, како и со негови авторски песни, а публиката имаше можност да ја слушне и песната „Cerreto“ за која рече дека ќе се најде на неговиот нов албум, кој ќе биде промовиран догодина.

ВЕЧЕР ЗА УЖИВАЊЕ: Ал Ди Меола одржа два концерта во Скопје (ВИДЕО)

Ал Ди Меола на сцената беше придружуван на гитара од Пео Алфонски и Питер Казас на тапани и перкусии, а на самиот крај на сцената им се придружи и Македонецот Тони кој со својата хармоника ја збогати хармонијата во музиката на гитарите.

Инаку, огромен е списокот на музичари со кои овој виртуоз свирел: Пако де Лусија, Лари Кориел, Карлос Сантана, Тони Вилијамс, Стиви Вондер, Франк Запа, Стив Винвуд, Вејн Шортер, Џими Пејџ, Стив Ваи, Лучано Павароти, Пол Сајмон, Фил Колинс…

ВЕЧЕР ЗА УЖИВАЊЕ: Ал Ди Меола одржа два концерта во Скопје (ВИДЕО)

Ал Ди Меола во Скопје настапува вторпат, а пред неколку години одржа концерт и на Антички театар во Охрид.

ПОВЕЌЕ ОД КАТЕГОРИЈАТА: МК Сцена

реклама
error: Содржината е заштитена со авторски права.
%d bloggers like this: