Следи нѐ
To Top

Македонската филхармонија одбележа 73 години од постоењето (ФОТО)

Со концертот „Среќен ти роденден“ Македонската филхармонија во петокот прослави 73. години од постоењето.

Со овации беа поздравени солистот на виолина Љубиша Кировски, маестро Борјан Цанев и оркестарот на Македонската филхармонија, за изведбата на делата на П. Шахов, К. Голдмарк и Џ. Гершвин.

реклама

Пред почетокот на официјалната програма, во фоајето на новиот дом на Филхармонија се одржа пригоден говор на директорот Виктор Илиески, музикологот Марко Коловски и Бранка Костиќ, претседател на УО на МФ, кои се навратија на историјатот на оваа институција.

Роденденскиот концерт беше одбележан и со стартот на соработката помеѓу Македонската филхармонија и „Туркиш еарлајнс“ кои преку лотарија доделија два повратни авионски билети до Истанбул. Среќните добитници беа господинот Миле Барбаровски од Македонската филхармонија и господинот Александар Тасевски меѓу гостите во публиката.

ПОВЕЌЕ ОД КАТЕГОРИЈАТА: МК Сцена

 • И Џекс Џоунс на „Охрид колинг“

  Една од најактуелните хаус ѕвезди во моментов, новиот хитмејкер JAX JONES на OHRID CALLING 2018, вечерта на Илинден, нa 02 август,...

  Информативна Редакцијаноември 26, 2017
 • Голема зумба забава овој викенд во „Миднајт“

  Немате план што да правите овој викенд? Ние ви предложуваме одлична забава и тоа „ЗУМБА“ забава, што ќе се случува овој...

  Информативна Редакцијаноември 26, 2017
 • Ноќ на убавина, слава, гламур!

  „Story awards Party“ е едно од најзначајните случувања во светот на шоу-бизнисот кој секој пат успева да ја оправда својата репутација...

  Информативна Редакцијаноември 26, 2017
реклама
error: Содржината е заштитена со авторски права.