//
Следи нѐ
To Top

Статуата на Роналдо во Мадеира ќе биде заменета со нова и поубава

Статуата на Кристијано Роналдо во неговото родно место на Мадеира, после многу полемики поради изгледот ќе биде заменета со нова, која на подобар начин го претставува ликот на најдобриот фудбалер на светот.

Автор на новото дело, кое моментално се наоѓа во музејот на Реал Мадрид, е Хосе Антонио Наваро Артеага, додека првата статуа ја направи Еманунел Сантош.

реклама

Во март годината на  аеродромот во Мадеира беше поставена статуа во чест на Роналдо, осум месеци откако со репрезентацијата на Португалија ја освои титулата шампион на Европа на првенство во Франција.

ПОВЕЌЕ ОД КАТЕГОРИЈАТА: Занимливости

реклама
error: Содржината е заштитена со авторски права.
%d bloggers like this: