//
Следи нѐ
To Top

Статуата на Роналдо во Мадеира ќе биде заменета со нова и поубава

Статуата на Кристијано Роналдо во неговото родно место на Мадеира, после многу полемики поради изгледот ќе биде заменета со нова, која на подобар начин го претставува ликот на најдобриот фудбалер на светот.

Автор на новото дело, кое моментално се наоѓа во музејот на Реал Мадрид, е Хосе Антонио Наваро Артеага, додека првата статуа ја направи Еманунел Сантош.

реклама

Во март годината на  аеродромот во Мадеира беше поставена статуа во чест на Роналдо, осум месеци откако со репрезентацијата на Португалија ја освои титулата шампион на Европа на првенство во Франција.

ПОВЕЌЕ ОД КАТЕГОРИЈАТА: Занимливости

 • Првиот пешачки 3-Д мост (видео)

  Во Шангај е пуштен во употреба најдолгиот бетонски пешачки мост на светот кој е изграден со технологија за 3-Д печатење. Автор...

  Информативна Редакцијаноември 27, 2017
 • Германeц се возел меѓу два вагона од воз со 200 километри на час

  Германeц кој патувал кон Хамбург со воз излегол да испуши цигара, па останал заглавен меѓу два вагона, во движење со брзина...

  Информативна Редакцијаноември 27, 2017
 • Кобила е „Австралијка на годината“

  Еден австралиски дневен весник номинираше кобила, како единствена кандидатка за избор на „личност“ која изминатава година покажа напорна работа, борбеност и...

  Информативна Редакцијаноември 27, 2017
реклама
error: Содржината е заштитена со авторски права.
%d bloggers like this: