//
Следи нѐ
To Top

Десет дестинации во Франција коишто вреди да се посетат

Доколку се одлучите да ја посетите Франција, има многу други знаменитости, освен Париз и Ајфеловата кула, кои треба да се разгледаат.

Ова се дел од тие локации.

реклама

1. Лил

Лил е историски град кој датира од 17. век и кој никако не треба да го заобиколите. Величенствените плоштади, автентичната архитектура и црквите едноставно воодушеват.

Десет дестинации во Франција коишто вреди да се посетат

2. Монтженевр

За Француските Алпи секако не е потребно посебно претставување, но местото Монтженевр – не смее да се изостави. Природните пејзажи и скијачките центри ќе ве натераат да се почувствувате како во бајка.

Десет дестинации во Франција коишто вреди да се посетат

3. Мон Сен Мишел

Како дел од светското наследство на УНЕСКО, областа Мон Сен Мишел на брегот на Долна Нормандија, е уште едно задолжително место за посета. Станува збор за каменест предел, кој поади портокаловите нијанси на зајдисонцето, изгледа како да извира од морето.

Десет дестинации во Франција коишто вреди да се посетат

4. Бордо

Ове е винската престолнина на светот! Рај за љубителите на „нектарот на боговите“. Нашиот совет е да понесете и по некое шише вино дома со себе.

Десет дестинации во Франција коишто вреди да се посетат

5. Авињон

Во Авињон можете да разгледате неверојатни вили и цркви од 17. век. Минете барем еден ден во Авињон и уживајте во кривулести улички и патеките со калдрма.

Десет дестинации во Франција коишто вреди да се посетат

6. Луберон

Местото Луберон во Прованса е познато по живописните села, распослани низ целата област. Овде ќе ја видите рурална Франција, бројни винарии и уникатни пејзажи.

Десет дестинации во Франција коишто вреди да се посетат

7. Шумата Фонтенбло

Сместена недалеку од Париз, шумата Фонтенбло е една од најсликовитите во цела Франција. Можете да пешачите или да планинарите, а потоа да му се вратите на парискиот луксуз и раскош.

Десет дестинации во Франција коишто вреди да се посетат

8. Клисурата Вердон

Клисурата на истоимената река – Вердон, што се наоѓа близу Алпите, е нешто што мора да се види одблизу за да се доживее.

Десет дестинации во Франција коишто вреди да се посетат

9. Версај

Кога ќе се спомене Версај, најчесто помислуваме на прочуената палата. Но, Версај е всушност целиот град околу неа. Ако сакате да ја истражите Франција вон Париз, Версај е „почетната станица“.

Десет дестинации во Франција коишто вреди да се посетат

10. Оверн

Сместена вo централниот дел од Франција, областа Оверн често се занемарува на сметка на југот од земјата. Тука се проткаени спектакуларни вулкански пејзажи, изворна земјоделска традиција и специфичниот мирис на ораниците налето.

Десет дестинации во Франција коишто вреди да се посетат

ПОВЕЌЕ ОД КАТЕГОРИЈАТА: Магазин

реклама
error: Содржината е заштитена со авторски права.
%d bloggers like this: