Следи нѐ
To Top

За „ископување“ биткоини годишно се трошат повеќе од 30 терават-часови

Компјутерите за „ископување“ биткоини годишно трошат 30,14 терават-часови, што е речиси еднакво со потрошувачката со 19 европски земји поединечно.

Потрошувачката на електрична енергија на мрежата компјутери што овозможуваат трансакција на дигиталната валута биткоин, може да се спореди со 60 земји во светот, во однос на нивната потрошувачка.

реклама

Секоја трансакција која достигнува 10.000 долари одзема околу околу 300 киловат-часови струја, објаснуваат експерти.

ПОВЕЌЕ ОД КАТЕГОРИЈАТА: Наука

 • Почина Пол Ален, соосновачот на Мајкрософт

  Соосновачот на Мајкрософт, Пол Ален почина вчера на 65 години. Претходно, тој и соопшти на јавноста дека ракот што веќе еднаш...

  Информативна Редакцијаноември 28, 2017
 • Чернобил повторно произведува струја

  Украинските власти одлучија на најдобар можен начин да ја искористат загадената зона околу Чернобил и на местото каде што се случи...

  Информативна Редакцијаноември 28, 2017
 • Речиси 260 луѓе загинале правејќи самослик

  Со појавата на „паметните телефони“, самосликовите станаа прилично популарни. Но, едно ново индиско истражување покажува дека тие можат да бидат и...

  Информативна Редакцијаноември 28, 2017
реклама
error: Содржината е заштитена со авторски права.