//
Следи нѐ
To Top

Лондон ќе забрани ресторани за брза храна во близина на училиштата

Учениците во Лондон ќе мора да се изнапешачат за да купат „нездрава“ храна, откако ќе стапи во сила новата наредба на лондонскиот градоначалник Садик Кан, кој ќе забрани отворање на нови ресторани за брза храна на 400 метри до училиштата.

Целта на оваа мерка е да се сузбие појавата на прекумерна тежина кај децата, пишува весникот „Ивнинг Стандард“.

реклама

Мерката ќе се однесува на сите ресторани кои ја продаваат традиционалната британска риба со помфрит, како и пржено пилешко. Сите идни ресторани кои се отвораат во близина на училишта ќе мораат да докажат дека ги исполнуваат минималните стандарди за нудење на здрава храна за да добијат дозвола за работа.

Мерката беше најавена откако истражување покажа дека 40 проценти од децата во британскиот главен град имаат прекумерна тежина, што е највисок процент во однос на сите британски градови.

ПОВЕЌЕ ОД КАТЕГОРИЈАТА: Магазин

 • Првиот пешачки 3-Д мост (видео)

  Во Шангај е пуштен во употреба најдолгиот бетонски пешачки мост на светот кој е изграден со технологија за 3-Д печатење. Автор...

  Информативна Редакцијаноември 28, 2017
 • Германeц се возел меѓу два вагона од воз со 200 километри на час

  Германeц кој патувал кон Хамбург со воз излегол да испуши цигара, па останал заглавен меѓу два вагона, во движење со брзина...

  Информативна Редакцијаноември 28, 2017
 • Кобила е „Австралијка на годината“

  Еден австралиски дневен весник номинираше кобила, како единствена кандидатка за избор на „личност“ која изминатава година покажа напорна работа, борбеност и...

  Информативна Редакцијаноември 28, 2017
реклама
error: Содржината е заштитена со авторски права.
%d bloggers like this: