fbpx
Поврзи се со нас
Маркетинг

Популарно.мк

Харвард веќе 75 години ја проучува среќата

Занимливости

Харвард веќе 75 години ја проучува среќата

Научници од Харвард пред 75 година започнале истражување за среќата кое воедно е и најдолгото некогаш спроведено. Задачата на истражувачите е да следат што е она што позитивно влијаело на среќата кај поединци, без негативни ефекти.

За време на 74 години, следени биле животите на 724 мажи, и како тие се справуваат со сето она со коешто се соочуваат во животот. Од нив, 60-мина се се уште живи и, и натаму учествуваат во истражувањето.

Испитувањата се вршеле врз две категории луѓе: студенти во втора година, и лица од посиромашните средини. Научниците им приложуваат листови со прашања, им го скенираат мозокот, земаат крв, и го следат нивното здравје. Подоцна во студијата се вклучени и нивните семејства, секако.

Едно од најголемите откритија е дека, добрите односи ги чини луѓето посреќни и поздрави. Од друга страна пак, оние кои биле несреќни во врските, повеќе страдале, почесто се соочувале со болки, биле понезадоволни и водиле нездрав живот.

Информативна Редакција

Главниот и одговорен уредник на веб порталот Популарно.мк. Ѓорги е перспективен новинар кој со својата креативност и талент го направи Популарно.мк дел од водечките информативни сајтови во Македонија. Во исто време е регионален известувач за CNN од Македонија и главен на продукцијата GPTM Production.

Повеќе од Занимливости

Маркетинг

Трендинг

Маркетинг
ДО ВРВ
error: Содржината е заштитена со авторски права.