//
Следи нѐ
To Top

Харвард веќе 75 години ја проучува среќата

Научници од Харвард пред 75 година започнале истражување за среќата кое воедно е и најдолгото некогаш спроведено. Задачата на истражувачите е да следат што е она што позитивно влијаело на среќата кај поединци, без негативни ефекти.

За време на 74 години, следени биле животите на 724 мажи, и како тие се справуваат со сето она со коешто се соочуваат во животот. Од нив, 60-мина се се уште живи и, и натаму учествуваат во истражувањето.

реклама

Испитувањата се вршеле врз две категории луѓе: студенти во втора година, и лица од посиромашните средини. Научниците им приложуваат листови со прашања, им го скенираат мозокот, земаат крв, и го следат нивното здравје. Подоцна во студијата се вклучени и нивните семејства, секако.

Едно од најголемите откритија е дека, добрите односи ги чини луѓето посреќни и поздрави. Од друга страна пак, оние кои биле несреќни во врските, повеќе страдале, почесто се соочувале со болки, биле понезадоволни и водиле нездрав живот.

ПОВЕЌЕ ОД КАТЕГОРИЈАТА: Занимливости

 • Првиот пешачки 3-Д мост (видео)

  Во Шангај е пуштен во употреба најдолгиот бетонски пешачки мост на светот кој е изграден со технологија за 3-Д печатење. Автор...

  Информативна Редакцијаноември 28, 2017
 • Германeц се возел меѓу два вагона од воз со 200 километри на час

  Германeц кој патувал кон Хамбург со воз излегол да испуши цигара, па останал заглавен меѓу два вагона, во движење со брзина...

  Информативна Редакцијаноември 28, 2017
 • Кобила е „Австралијка на годината“

  Еден австралиски дневен весник номинираше кобила, како единствена кандидатка за избор на „личност“ која изминатава година покажа напорна работа, борбеност и...

  Информативна Редакцијаноември 28, 2017
реклама
error: Содржината е заштитена со авторски права.
%d bloggers like this: