//
Следи нѐ
To Top

Европејците годинава повеќе патувале од лани

Европејците во првите осум месеци годинава патувале повеќе од лани. Односно, статистиката во оваа категорија бележи зголемување од за 5,5 отсто, а пак, за идната година се предвидува раст од четири отсто, според анализата на „ИПК Интернешнл“.

Во првите осум месеци во Европа оваа година, како што сликовито се вели во извештајот, „процветале и градските патувања“, додека пак летовите од Европа до САД и други подалечни дестинации стагнираат.

реклама

– Трендовите на раст на патувањата на Европејците до крајот на август ја надминаа минатогодишната прогноза од околу четири отсто, што ни покажува дека во Европа има високо ниво на доверба во патувањата, изјави претседателот на Управата на ИПК.

Најмногу во странство оделе Полјаците, Холанѓаните и Французите. Сепак, останува впечатокот дека луѓето претпочитаат куси патувања.

ПОВЕЌЕ ОД КАТЕГОРИЈАТА: Магазин

 • Првиот пешачки 3-Д мост (видео)

  Во Шангај е пуштен во употреба најдолгиот бетонски пешачки мост на светот кој е изграден со технологија за 3-Д печатење. Автор...

  Информативна Редакцијаноември 29, 2017
 • Германeц се возел меѓу два вагона од воз со 200 километри на час

  Германeц кој патувал кон Хамбург со воз излегол да испуши цигара, па останал заглавен меѓу два вагона, во движење со брзина...

  Информативна Редакцијаноември 29, 2017
 • Кобила е „Австралијка на годината“

  Еден австралиски дневен весник номинираше кобила, како единствена кандидатка за избор на „личност“ која изминатава година покажа напорна работа, борбеност и...

  Информативна Редакцијаноември 29, 2017
реклама
error: Содржината е заштитена со авторски права.
%d bloggers like this: