//
Следи нѐ
To Top

Светна новогодишната елка во Њујорк (ВИДЕО)

Најпрепознатливата и една од најраскошните новогодишни елки – препознатливата норвешка смрека синоќа е осветлена пред центарот Рокфелер во Њујорк.

Традиционално, по 85-ти пат, годинава сијаличките на елката ги вклучи градоначалникот Бил Де Бласио.

реклама

Божиќното дрво е високо 75 метри и тешко 12 тони, а украсено е со 50 илјади разнобојни лед светилки.

Секоја година милиони туристи доаѓаат во Њујорк за да ја дочекаат Новата година, a една од причините е волшебниот изглед на овој град за време на празниците.

ПОВЕЌЕ ОД КАТЕГОРИЈАТА: Видео

реклама
error: Содржината е заштитена со авторски права.
%d bloggers like this: