Поврзи се со нас
Маркетинг

Популарно.мк

Грејс Беј – најубава плажа во светот

Магазин

Грејс Беј – најубава плажа во светот

Сокриена на Карибите, на островот Туркс и Каикос, со најчиста вода и најмек бел песок, се наоѓа плажата Грејс Беј. Според мислењето на експертите од областа на туризмот беше прогласена за најдобра плажа во светот.

Плажите се оценуваат врз основа на убавината, оддалеченоста, квалитетот на песокот и квалитетот на водата со оценка од еден до десет. Грејс Беј во трите категории беше оценета со десетка, додека за оддалеченоста беше наградена на осмо место.

– Туркс и Каикос е сон на сите љубители на плажите, изјави експертот за патувања, Фред Мавер.

– Многу брегови се простираат на 40 острови, само осум се населени. Навистина се неверојатни со блескав бел мек песок кој го допира тиркизниот океан, додаде тој.

Второ место го зазеде австралиската плажа Вајтхевен, додека за трета најубава во светот прогласена е Анце Лацио  на Сејшелите. Еве како изгледа списокот за најубавите десет плажи во светот:

1. Грејс Беј, Туркс и Каикос, Кариби

2. Вајтенхевен, Австралија

3. Ансе Лацио, Сејшели

4. Розова плажа, Бахами

5. Навагио, Грција

6. Баиа Бос оркос, Бразил

7. Парадисо, Мексико

8. Хајамс, Австралија

9. Скриена плажа, Мексико

10. Транк Беј, Девствени Острови

Информативна Редакција

Главниот и одговорен уредник на веб порталот Популарно.мк. Ѓорги е перспективен новинар кој со својата креативност и талент го направи Популарно.мк дел од водечките информативни сајтови во Македонија. Во исто време е регионален известувач за CNN од Македонија и главен на продукцијата GPTM Production.

Повеќе од Магазин

Маркетинг
ДО ВРВ
error: Содржината е заштитена со авторски права.