//
Следи нѐ
To Top

ГАЛА СВЕЧЕНОСТ: ФФМ ги избра најдобрите

На Гала свеченост во Македонскиот народен театар синоќа Фудбалската федерација на Македонија ги избра најдобрите за сезоната 2016/17 во повеќе категории.

За најдобар фудбалер во Македонија е прогласен Спировски, Барди е најдобар играч во странство, додека Седлоски е најуспешен тренер.

реклама

Најдобри во македонскиот фудбал за сезоната 2016/17:

Тренер: Гоце Седлоски (Вардар),
Тренер во женски фудбал: Кирил Изов (Истатов),
Фудбалер во Македонија: Стефан Спировски (Вардар),
Фудбалерка во Македонија: Илза Максути (Јунајтед),
Стрелец во Македонија: Бесарт Ибраими (Шкендија),
Стрелец во женски фудбал во Македонија: Ленче Андреевска (Драгон),
Тренер во Футсал: Зоран Лекиќ (Шкупи),
Играч во Футсал: Александар Глигоров (Велес),
Тренер во младински фудбал: Горан Станковски (Работнички),
Млад играч: Елиф Елмас (Работнички),
Стрелец во младински фудбал: Александар Мишов (Академија Пандев),
Клуб во младински фудбал: Работнички,
Фудбалски работник: Илија Матеничаров (Академија Пандев),
Фер-плеј екипа: Работнички,
Судија: Александар Ставрев,
Македонски фудбалер во странство: Енис Барди (Леванте).

ПОВЕЌЕ ОД КАТЕГОРИЈАТА: Спорт

реклама
error: Содржината е заштитена со авторски права.
%d bloggers like this: