Поврзи се со нас
Маркетинг

Популарно.мк

Брижит Макрон кума на првата панда родена во Франција (ВИДЕО)

Видео

Брижит Макрон кума на првата панда родена во Франција (ВИДЕО)

Првата панда родена на француско тло, по четири месеци доби и име, за коешто решаваа претставници од Кина и француската прва дама Брижит Макрон.

Мечето се вика Јуан Менг, што на кинески значи „остварување желба” или „достигнување на сонот”, а „свеченото крштевање“ се одржа во зоолошката градина „Бовал“ во Париз. На настанот присуствуваа стотина новинари.

– Јуан Менг е врска меѓу две земји кои навистина имаат многу да споделат. Пандите се илустрација на секогаш продуктивниот дијалог меѓу нашите два народа, кои со векови се чуваат, слушаат и разбираат едни со други, нагласи Брижит во своето прво официјално обраќање, откако нејзиниот сопруг Емануел Макрон стана претседател на Франција.

На снимките се гледа и како малата панда го „напаѓа“ придружникот на првата дама на Франција, кога тој сакаше да ја погали.

По традиција, Кина и овојпат го задржа правото да ја именува пандата, иако таа е родена вон земјата. А, Брижит Макрон, којашто официјално е кума на мечето, само го објави неговото име.

Информативна Редакција

Главниот и одговорен уредник на веб порталот Популарно.мк. Ѓорги е перспективен новинар кој со својата креативност и талент го направи Популарно.мк дел од водечките информативни сајтови во Македонија. Во исто време е регионален известувач за CNN од Македонија и главен на продукцијата GPTM Production.

Повеќе од Видео

Маркетинг
ДО ВРВ
error: Содржината е заштитена со авторски права.