//
Следи нѐ
To Top

Велшанец од невнимание загуби 85 милиони евра

Велшанецот Џејмс Хауелс пред четири години по грешка фрлил стар хард диск, што сега го чини загуба на 85 милиони евра.

Имено, во 2009 година Хаулес почнал да „печали“ биткоини, при што за кусо време веќе поседубал 7.500 од овие криптовалути, кои ги зачувал во посебен фајл.

реклама

Неколку години подоцна тој го расклопил својот лап топ и го продал на делови, задржувајќи го само хард дискот, кој го оставил на „сигурно место“.

Сепак, при едно „големо расчистување“ на домот на Хауелс во 2013 година, хард дискот завршил во контерјнерот за отпад, со што во неповрат отишле и неговите заштедени биткоини.

Доколку сега имаше можност да ги продаде тие 7.500 биткоини, Хаулес ќе заработеше околу 85 милиони евра.

– Несреќи се случуваат. Едноставно продолжуваш да живееш со тоа. Од секогаш занев дека биткоинот ќе достигне вака високо вредност, изјави Хаулес за магазинот „Метро“.

ПОВЕЌЕ ОД КАТЕГОРИЈАТА: Занимливости

 • Првиот пешачки 3-Д мост (видео)

  Во Шангај е пуштен во употреба најдолгиот бетонски пешачки мост на светот кој е изграден со технологија за 3-Д печатење. Автор...

  Информативна Редакцијадекември 5, 2017
 • Германeц се возел меѓу два вагона од воз со 200 километри на час

  Германeц кој патувал кон Хамбург со воз излегол да испуши цигара, па останал заглавен меѓу два вагона, во движење со брзина...

  Информативна Редакцијадекември 5, 2017
 • Кобила е „Австралијка на годината“

  Еден австралиски дневен весник номинираше кобила, како единствена кандидатка за избор на „личност“ која изминатава година покажа напорна работа, борбеност и...

  Информативна Редакцијадекември 5, 2017
реклама
error: Содржината е заштитена со авторски права.
%d bloggers like this: