Следи нѐ
To Top

Андроид Гоу – оперативен систем за послаби смартфони

„Гугл“ уште во мај годинава најави верзија на оперативниот систем „Андроид Орео“, наречена „Андроид Гоу“, наменета за мобилни телефони со послаби карактеристики.

„Андроид Гоу“ им е веќе доставен на производителите на уреди и апликации, а наскоро ќе биде достапен и за корисниците, објави списанието „Верг“.

реклама

Оваа верзија е програмирана да понуди подобри перформанси за паметни телефони со 512 мегабајти или еден гигабајт РАМ. Со неа, ќе бидат достапни и корисни апликации како што се: Гугл Асистент, Гугл Мапс и Гмаил.

Помалите апликации, како и полесните оперативни системи користат помалку меморија, па така уредите имаат подобри перформанси.

ПОВЕЌЕ ОД КАТЕГОРИЈАТА: Мобилни

 • Samsung Galaxy S10 може да има тројна камера
  Samsung Galaxy S10 може да има тројна камера

  Откако Huawei го објави импресивниот P20 Pro, телефоните со три камери на задниот панел ќе станат се попопуларни и ќе се...

  Информативна Редакцијадекември 6, 2017
 • Сони може да се откаже од паметните телефони
  Сони може да се откаже од паметните телефони

  Пазарот на мобилни телефони преживува тешки времиња. Испораките се намалени дури и кај големи компании како Епл и Самсунг. Најтешка ситуацијата...

  Информативна Редакцијадекември 6, 2017
 • Самсунг го претстави неверојатниот Галакси Ј6
  Самсунг го претстави неверојатниот Галакси Ј6

  Компанијата Самсунг Електроникс го претстави својот најнов член на Галакси (Galaxy) семејството – паметниот телефон Самсунг Галакси Ј6 (Samsung Galaxy J6)....

  Информативна Редакцијадекември 6, 2017
реклама
error: Содржината е заштитена со авторски права.