//
Следи нѐ
To Top

Виножито за Гинисовата книга на рекорди над Тајван (ВИДЕО)

Виножито, кое траело речиси девет часа на небото над тајванскиот главен град Тајпеј, го собори досегашниот Гинисов рекорд на британската област Јоркшир, регистриран на 14 март 1994 година

Истражувачите од Одделението за прочучување на атмосферата при Универзитетот за кинеска култура во Тајпеј, забележале дека виножитото траело од 6:57 до 15:55, односно цели осум часа и 58 минути.

реклама

Претходното рекордно виножито беше во Гинисовата книга повеќе од 23 години и тогаш траело шест часа.

Професорот од тајванското Одделение, Чоу Кун-хсуан и неговиот тим го фотографирале виножитото илјадници пати, како доказ при пријавувањето на новиот Гинисов рекорд.

ПОВЕЌЕ ОД КАТЕГОРИЈАТА: Занимливости

 • Првиот пешачки 3-Д мост (видео)

  Во Шангај е пуштен во употреба најдолгиот бетонски пешачки мост на светот кој е изграден со технологија за 3-Д печатење. Автор...

  Информативна Редакцијадекември 6, 2017
 • Германeц се возел меѓу два вагона од воз со 200 километри на час

  Германeц кој патувал кон Хамбург со воз излегол да испуши цигара, па останал заглавен меѓу два вагона, во движење со брзина...

  Информативна Редакцијадекември 6, 2017
 • Кобила е „Австралијка на годината“

  Еден австралиски дневен весник номинираше кобила, како единствена кандидатка за избор на „личност“ која изминатава година покажа напорна работа, борбеност и...

  Информативна Редакцијадекември 6, 2017
реклама
error: Содржината е заштитена со авторски права.
%d bloggers like this: