Поврзи се со нас

Популарно.мк

Индиец веќе 40 години живее со крената десна рака (ВИДЕО)

Занимливости

Индиец веќе 40 години живее со крената десна рака (ВИДЕО)

Индиецот Амар Барати повеќе од 40 години ја држи својата десна рака постојано крената, а причина за тоа е духовноста.

Тој се одрекол од земските секојдневни удобности за да го посвети својот живот на хиндуистичкиот бог Шива (или божица, зависно од тоа во кој дел од Индија се наоѓате).

Мускулите на раката му се целосно атрофирани, а ноктите му се огромни и подвиткани. Сепак, неговата посветеност стана симбол на верата, па тој послужи како пример и за други хиндуистички монаси.

Барати вели дека положбата на неговата рака претставува постојан поздрав и дека тој тоа го прави за мир во светот. Истовремено, тоа е и знак на протест против насилството.

Шива е едно од трите најголеми божества во Хиндуизмот, заедно со Брама и Вишна. Шива е претставен/-а како божество на огнот, а некаде и на плодноста, и на милоста.

Информативна Редакција

Главниот и одговорен уредник на веб порталот Популарно.мк. Ѓорги е перспективен новинар кој со својата креативност и талент го направи Популарно.мк дел од водечките информативни сајтови во Македонија. Во исто време е регионален известувач за CNN од Македонија и главен на продукцијата GPTM Production.

Повеќе од Занимливости

ДО ВРВ
error: Содржината е заштитена со авторски права.