//
Следи нѐ
To Top

Лет Сан Франциско – Токио за шест часа

Авиокомпанијата „Џапан Ерлајнс“ (ЈАЛ) во соработка со „Вирџин груп“ на Ричард Бренсон работи на производство на млазен авион, кој ќе може да лета и со брзина од над 2.200 километри на час.

ЈАЛ најави дека се обложува во 10 милиони долари дека ќе успее да реализира комерцијален лет од Сан Франциско до Токио за најмногу шест часа. Бренсон пак, најави дека би можел да набави 10 вакви суперсонични авиони.

реклама

Авиокомпаниите се борат за богати клиенти, правејќи од својата прва класа – вистински луксуз.

Но сепак, никој се уште не успеал да го обезбеди најголемиот луксуз што патниците го бараат – времето. Сепак, ЈАЛ верува дека и тоа може да стане реалност.

ПОВЕЌЕ ОД КАТЕГОРИЈАТА: Магазин

 • Првиот пешачки 3-Д мост (видео)

  Во Шангај е пуштен во употреба најдолгиот бетонски пешачки мост на светот кој е изграден со технологија за 3-Д печатење. Автор...

  Информативна Редакцијадекември 6, 2017
 • Германeц се возел меѓу два вагона од воз со 200 километри на час

  Германeц кој патувал кон Хамбург со воз излегол да испуши цигара, па останал заглавен меѓу два вагона, во движење со брзина...

  Информативна Редакцијадекември 6, 2017
 • Кобила е „Австралијка на годината“

  Еден австралиски дневен весник номинираше кобила, како единствена кандидатка за избор на „личност“ која изминатава година покажа напорна работа, борбеност и...

  Информативна Редакцијадекември 6, 2017
реклама
error: Содржината е заштитена со авторски права.
%d bloggers like this: