Следи нѐ
To Top

Инстаграм ги претстави „Сторис архив“ и „Сторис хајлајт“

Огромната популарност на „Инстаграм сторис“ придонесе овој популарен сервис за споделување на фотографии да развие нови функционалности.

Па така, Инстаграм промовираше две нови можности кои овозможуваат зачувување на сите објавени „сторис“ и нивно повторно споделување. Функционалноста е развиена до тој степен што може да се објават повеќе „сторис“ и со тоа да се одбележи некој настан или важно случување.

реклама

„Сторис архив“ и „Сторис хајлајт“ се имињата на двете новини и истите функционираат на следниот начин.

Сите објавени Stories ќе бидат зачувани по нивното истекување во нов дел од профилот на корисниците „Архив“. Истите ќе бидат прикажани според датум, од најнов до најстар. Од тука тие ќе може да се споделат повторно како „сторис“ или во директна порака.

Она што ги прави работите поинтересни е „сторис хајлајт“ можноста. „Хајлајтс“ овозможува избор на повеќе од старите „сторис“ и споделување како едно видео, односно слика. Истите ќе бидат прикажувани во нов дел од профилот, веднаш над сликите.

„Хајлајтс“ ќе може да се прават со притискање на копчето за таа намена на профилот, а истите ќе може да се именуваат за подобро да се истакне за што се работи.

ПОВЕЌЕ ОД КАТЕГОРИЈАТА: Наука

 • Почина Пол Ален, соосновачот на Мајкрософт

  Соосновачот на Мајкрософт, Пол Ален почина вчера на 65 години. Претходно, тој и соопшти на јавноста дека ракот што веќе еднаш...

  Информативна Редакцијадекември 7, 2017
 • Чернобил повторно произведува струја

  Украинските власти одлучија на најдобар можен начин да ја искористат загадената зона околу Чернобил и на местото каде што се случи...

  Информативна Редакцијадекември 7, 2017
 • Речиси 260 луѓе загинале правејќи самослик

  Со појавата на „паметните телефони“, самосликовите станаа прилично популарни. Но, едно ново индиско истражување покажува дека тие можат да бидат и...

  Информативна Редакцијадекември 7, 2017
реклама
error: Содржината е заштитена со авторски права.