//
Следи нѐ
To Top

„Временска капсула“ откриена во статуа на Исус од 18-от век (ВИДЕО)

Група реставратори открија еден вид „временска капсула“ сокриена во задниот дел на статуа на Исус Христос од црквата „Санта Агуеде“ во шпанскиот град Сортиљо де ла Рибери. 

Конзерваторите при реставрација на статуата, изработена во 18-от век, откриле дека пределот на задникот на скултурата може да се отстрани и во празнината пронашле испишан лист хартија од двете стани, потпишан од тогашниот капелан на катедралата „Бурго де Осма“, Хоакин Мингез со датум од 1777 година.

реклама

Во текстот е опишан животот во Шпанија кон крајот на 18-от век, при што се говори за жетва на пченица, рж, јачмен и овес, како и за тореадорите и појавата на маларија и тифусна грозница во регионот.

Авторот на ракописот ги споменува и шпанската инквизиција и кралот Карлос Трети, а изнесува и пофалби за авторот на скултурата Мануел Бала.

Конзерваторите сметаат дека документот е намерно напишан за да биде ставен во скултурата и оставен како „временска капсула за идните генерации.

ПОВЕЌЕ ОД КАТЕГОРИЈАТА: Занимливости

 • Првиот пешачки 3-Д мост (видео)

  Во Шангај е пуштен во употреба најдолгиот бетонски пешачки мост на светот кој е изграден со технологија за 3-Д печатење. Автор...

  Информативна Редакцијадекември 9, 2017
 • Германeц се возел меѓу два вагона од воз со 200 километри на час

  Германeц кој патувал кон Хамбург со воз излегол да испуши цигара, па останал заглавен меѓу два вагона, во движење со брзина...

  Информативна Редакцијадекември 9, 2017
 • Кобила е „Австралијка на годината“

  Еден австралиски дневен весник номинираше кобила, како единствена кандидатка за избор на „личност“ која изминатава година покажа напорна работа, борбеност и...

  Информативна Редакцијадекември 9, 2017
реклама
error: Содржината е заштитена со авторски права.
%d bloggers like this: